Executive Committee
Tony Allen Councilperson City of Cuero |
President |
Alice Jo Summers Mayor City of Hallettsville |
1st Vice-President |
Clinton Tegeler Mayor City of Ganado |
2nd Vice-President |
Vacant |
3rd Vice-President |
Josephine E. Soliz Councilwoman City of Victoria |
Immediate Past President |
Robin Alaniz Alderwoman City of Goliad |
Secretary-Treasurer |
Chris Jackson Councilman City of Edna |
Director-at-Large |
Julio Espinosa Municipal Judge City of Edna |
Director-at-Large |
Jeffery Tunnell Executive Director Gulf Bend Center – Regional |
Director-at-Large |
Citizen At Large
Judge Raymond Perez Municipal Judge Citizen-at-Large (Calhoun County) |
Elmer DeForest Mayor City of Seadrift Citizen-at-Large (Calhoun County)Value |
Counties of the Golden Crescent
Calhoun County
Gary Reese County Commissioner Board Representative |
David Hall County Commissioner General Assembly Delegate |
DeWitt County
Vacant Board Representative |
James Pilchiek, Sr. County Commissioner General Assembly Delegate |
Goliad County
Kevin Fagg County Commissioner Board Representative |
Vacant General Assembly Delegate |
Gonzales County
Kevin La Fleur County Commissioner Board Representative |
Donnie Brzozowski County Commissioner General Assembly Delegate |
Jackson County
Dennis Karl County Commissioner Board Representative |
Wayne Bubela County Commissioner General Assembly Delegate |
Lavaca County
Wayne Faircloth County Commissioner Board Representative |
Keith Mudd County Judge General Assembly Delegate |
Victoria County
Ben Zeller County Judge Board Representative |
Vacant General Assembly Delegate |
Cities of the Golden Crescent
Cities of Calhoun County
Allen Tippit Councilperson City of Port Lavaca Board Representative |
Rosie Padron Councilperson City of Port Lavaca General Assembly Delegate |
Peggy Gaines Mayor Pro-Tem City of Seadrift General Assembly Delegate |
Elmer DeForest Mayor City of Seadrift (Calhoun County) |
Welsey McKelvy Councilperson City of Point Comfort General Assembly Delegate |
Stephen Lambden Councilperson City of Point Comfort General Assembly Delegate |
Cities of DeWitt County
William “Bill” Baker Mayor City of Yorktown Board Representative |
Vacant City of Yorktown General Assembly Delegate |
Patricia Garcia Alderwoman City of Nordheim General Assembly Delegate |
Rene Garcia Mayor Pro-Tem City of Nordheim General Assembly Delegate |
Tanya Wenzel Councilperson City of Yoakum General Assembly Delegate |
Glenn Klander Mayor Pro-Tem City of Yoakum General Assembly Delegate |
Bill Matthys Mayor Pro-Tem City of Cuero General Assembly Delegate |
John Fuqua Councilperson City of Cuero General Assembly Delegate |
Cities of Goliad County
Mary Gleinser Alderwomen City of Goliad General Assembly Delegate |
Cities of Gonzales County
Steve Sucher Mayor City of Gonzales Board Representative |
Sherri Koepp Councilperson City of Gonzales General Assembly Delegate |
Maggie Gaytan Councilperson City of Nixon General Assembly Delegate |
Justin La Fleur Councilperson City of Nixon General Assembly Delegate |
Elisa Douglas Councilperson City of Smiley General Assembly Delegate |
Wayne Dauer Councilperson City of Smiley General Assembly Delegate |
Curtis Hadnot Councilperson City of Waelder General Assembly Delegate |
Samuel Ramirez Councilperson City of Waelder General Assembly Delegate |
Cities of Jackson County
Vacant Board Representative |
Mike Dodds Councilperson City of Edna General Assembly Delegate |
Dustin Muncrief Councilperson City of Edna General Assembly Delegate |
. |
Cities of Lavaca County
Craig Hughes Councilperson City of Moulton Board Delegate |
Nina Blaschke Councilperson City of Moulton General Assembly Delegate |
Will Franklin Councilperson City of Shiner General Assembly Delegate |
Egon Barthels Councilperson City of Shiner General Assembly Delegate |
Audrey Barrera Councilwoman City of Hallettsville General Assembly Delegate |
Cindy Renken Councilwoman City of Hallettsville General Assembly Delegate |
Cities of Victoria County
Mark Loffgren Councilperson City of Victoria Board Representative |
Rafael De La Garza III Councilperson City of Victoria General Assembly Delegate |
Special Districts
River Authorities
Sandy Johs Director Lavaca-Navidad River Authority Board Representative |
Dr. James Fuller Director San Antonio River Authority General Assembly Delegate |
Stephen Ehrig Director Gonzales-Blanco River Authority General Assembly Delegate |
. |
Soil & Water Conservation Districts
Robert Shoemate Chairman Jackson County SWCD Board Representative |
Dorothy Henke Director / Secretary Lavaca County SWCD99 General Assembly Delegate |
Hospital Districts
Charles Papacek Board Secretary Cuero Community Hospital Board Representative |
Rodney Roberson Board Director Jackson County Hospital District General Assembly Delegate |